Pestrec – záchrana nielen pre vašu pečeň

Viete, čo skrýva nenápadná rastlina s fialovými kvetmi a pichľavými listami? Pestrec mariánsky, po stáročia uctievaný v ľudovom liečiteľstve, si v posledných rokoch získal srdce modernej medicíny. A nie je divu! Vedecké výskumy odhaľujú úžasné vlastnosti pestreca, ktoré z neho robia skutočný poklad pre naše zdravie.

Pestrec si získal povesť ochrancu pečene. Pomáha detoxikovať organizmus, podporuje regeneráciu pečeňových buniek a chráni ich pred poškodením spôsobeným alkoholom, toxíny a lieky. Ale to zďaleka nie je všetko! Pestrec sa pýši aj protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami. Môže zlepšiť trávenie, posilniť imunitný systém a regulovať hladinu cukru v krvi.

Sila pestreca mariánskeho tkvie v jeho primárnej aktívnej zložke - silymarínu. Táto komplexná zmes viac ako 70 rastlinných zlúčenín, s dominantnou zložkou silybínu, je kľúčom k jeho blahodarným vlastnostiam [1].

Aké sú vedecky podložené benefity Pestreca mariánskeho?

I. Ochrana pre vašu pečeň 

Pestrec mariánsky je najznámejší pre svoje účinky na ochranu pečene. Mnoho ľudí s poškodením pečene, či už v dôsledku alkoholického ochorenia pečene, nealkoholického stuženia pečene, hepatitídy alebo aj rakoviny pečene, s nádejou siaha po pestreci mariánskom ako po doplnkovej terapii. Prečo tomu tak je? Vďaka svojim hepatoprotektívnym a regeneračným vlastnostiam silymarín prispieva k ochrane pečeňových buniek, podpore regenerácie a zmierneniu zápalu. Posilňuje obranyschopnosť organizmu proti voľným radikálom, chráni pred zjazvením a bráni prenikaniu toxínov do pečeňového tkaniva [2].

Tieto benefity potvrdzuje aj nedávna štúdia, kedy vedci vykonali testy s pestrecom mariánskym a ľudskými pečeňovými bunkami. Zistili, že aj malé množstvo pestreca dokázalo spomaliť aktivitu pečeňového enzýmu CYP3A4 o 50 % až 100 % [3]. V kombinácii s adekvátnou liečbou a zdravým životným štýlom môže pestrec hrať dôležitú úlohu v podpore zdravia pečene [4, 5, 6].

II. Podporuje produkciu materského mlieka

Mnoho dojčiacich matiek hľadá spôsoby, ako zvýšiť produkciu materského mlieka. Medzi dostupnými možnosťami sa objavuje aj pestrec mariánsky. Jedným z uvádzaných účinkov pestreca je jeho stimulácia produkcie materského mlieka. Predpokladá sa, že za týmto efektom stojí jeho vplyv na hladinu prolaktínu, hormónu zodpovedného za tvorbu mlieka. Aj keď dáta ohľadom pestreca a dojčenia sú stále pomerne obmedzené, jedna randomizovaná kontrolovaná štúdia ukázala sľubné výsledky. Skupina matiek užívajúcich 420 mg silymarínu počas 63 dní zaznamenala 64 % nárast produkcie materského mlieka v porovnaní s tými, ktoré užívali placebo [7].

Ostropestřec – záchrana nejen pro vaše játra

III. Pomáha pri liečbe akné

Akné je chronicky zápalové kožné ochorenie, ktoré nemusí byť životu ohrozujúce, ale môže zanechať trvalé jazvy a mať značný vplyv na sebavedomie trpiaceho jedinca. Výskum naznačuje, že oxidatívny stres, nerovnováha medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi v tele, môžu prispievať k rozvoju akné [8]. Tu vstupuje do hry pestrec so svojimi antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami. Silymarín je v boji proti voľným radikálom výnimočne účinný, pretože jeho antioxidačná sila je až desaťkrát silnejšia ako u vitamínu E [9]. Štúdie, kde účastníci s akné užívali 210 miligramov silymarínu (aktívna zložka pestreca mariánskeho) denne počas ôsmich týždňov spozorovali 53% zníženie výskytu akné [10].

IV. Môže byť nápomocný pri poklese mozgových funkcií spôsobených starnutím

Pestrec mariánsky, prírodný liek s históriou starou viac ako dvetisíc rokov, upútal pozornosť výskumníkov pre svoje potenciálne prínosy pre zdravie mozgu. Vďaka svojim protizápalovým a antioxidačným vlastnostiam by mohol potenciálne spomaľovať kognitívny pokles mozgových funkcií spôsobený starnutím [11]. Bolo preukázané, že Silymarín, aktívna zlúčenina v pestreci mariánskom, chráni mozgové bunky pred oxidačným poškodením, čo by mohlo pomôcť zabrániť mentálnemu úpadku [12, 13].

Ostropestřec – záchrana nejen pro vaše játra

V. Vplyv pestreca na hladinu cukru u diabetikov

Pestrec mariánsky je potenciálna doplnková terapia na liečbu cukrovky 2. typu. Výskum naznačuje, že zlúčenina v pestreci, silymarín, môže napodobňovať niektoré diabetické lieky zlepšením citlivosti na inzulín a znížením hladiny cukru v krvi [14]. Nedávna analýza túto myšlienku podporuje. Zistilo sa, že jedinci, ktorí pravidelne užívali silymarín, zaznamenali významný pokles hladiny cukru v krvi nalačno aj HbA1c (kľúčový ukazovateľ kontroly hladiny cukru v krvi) [15]. Antioxidačné a protizápalové vlastnosti pestreca navyše sľubujú zníženie rizika komplikácií spojených s cukrovkou, ako je ochorenie obličiek [16]. Je však dôležité podotknúť, že dôkladnejší výskum pre definitívne odporúčania je nevyhnutný.

VI. Milk Thistle môže ochrániť vaše kosti

Osteoporóza je choroba, charakterizovaná postupným úbytkom kostnej hmoty, ktorá vedie k oslabeniu kostí náchylných na zlomeniny (aj pri menších pádoch). Počiatočné výskumy naznačujú, že pestrec mariánsky môže mať ochranné vlastnosti kostí tým, že stimuluje mineralizáciu kostí a potenciálne zabraňuje úbytku kostnej hmoty. [17, 18]. Je však dôležité zdôrazniť, že ide len o počiatočné výsledky a na potvrdenie výsledkov budú potrebné ďalšie štúdie. Ako taká zostáva účinnosť pestreca pre zdravie kostí u ľudí zatiaľ nejasná.

Užívanie Pestreca Mariánskeho

Pestrec sa ponúka v niekoľkých formách, z ktorých každá má svoje výhody a spôsob užívania. Semená sú najlacnejším variantom, ale horšie stráviteľné a s nižším obsahom účinnej látky – silymarínu. Pre maximálne vstrebávanie je dobré ich pred konzumáciou rozdrviť a zmiešať s tukom. Olejové extrakty naopak predstavujú najkoncentrovanejšiu formu silymarínu a jednoduché užívanie. Sú síce drahšie ako semená, ale ponúkajú maximálnu účinnosť. Kapsuly potešia milovníkov komfortného užívania a zároveň im zaistia štandardizovaný príjem silymarínu. Posledným variantom sú čaje, ktoré síce majú nižší obsah účinnej látky, ale ponúkajú príjemný a osviežujúci spôsob užívania. V našom sortimente možno nájsť napríklad Natios Milk Thistle Extract a pestrec v prášku.

Množstvo odporúčaného pestreca sa líši podľa toho, na čo ho chcete užívať. Na prevenciu stačí 200-500 mg silymarínu denne, zatiaľ čo na podporu pečeňových funkcií sa odporúča dávka 500-1000 mg. V prípade iných zdravotných stavov je vhodné sa poradiť s lekárom, pretože dávkovanie sa môže líšiť. Hoci načasovanie užívania nie je kritické, niektorí ľudia preferujú ráno s jedlom, iní večer pred spaním. Pre maximálne vstrebávanie je ale dobré pestrec užívať s tukom.

Na záver možno povedať, že pestrec mariánsky je prírodný doplnok stravy s mnohými benefity pre zdravie. Vďaka širokej škále foriem a jednoduchému používaniu ho môže ľahko zaradiť do svojho života každý. Nezabudnite však na konzultáciu s lekárom, aby ste sa uistili, že je pre vás pestrec vhodný.

Ostropestřec – záchrana nejen pro vaše játra

Použitá literatúra: 

[1] “Milk Thistle: Benefits and Side Effects.” Accessed: Apr. 26, 2024. [Online]. Available: https://www.webmd.com/digestive-disorders/milk-thistle-benefits-and-side-effects

[2] “Is Milk Thistle Right for You?,” Cleveland Clinic. Accessed: Apr. 26, 2024. [Online]. Available: https://health.clevelandclinic.org/milk-thistle-benefits

[3] R. Venkataramanan, V. Ramachandran, B. J. Komoroski, S. Zhang, P. L. Schiff, and S. C. Strom, “Milk Thistle, a Herbal Supplement, Decreases the Activity of CYP3A4 and Uridine Diphosphoglucuronosyl Transferase in Human Hepatocyte Cultures,” Drug Metab Dispos, vol. 28, no. 11, pp. 1270–1273, Nov. 2000.

[4] L. Abenavoli, R. Capasso, N. Milic, and F. Capasso, “Milk thistle in liver diseases: past, present, future,” Phytother Res, vol. 24, no. 10, pp. 1423–1432, Oct. 2010, doi: 10.1002/ptr.3207.

[5] “Mechanisms of liver damage - PubMed.” Accessed: Apr. 26, 2024. [Online]. Available: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9027949/

[6] A. Federico, M. Dallio, and C. Loguercio, “Silymarin/Silybin and Chronic Liver Disease: A Marriage of Many Years,” Molecules, vol. 22, no. 2, p. 191, Jan. 2017, doi: 10.3390/molecules22020191.

[7] F. Di Pierro, A. Callegari, D. Carotenuto, and M. M. Tapia, “Clinical efficacy, safety and tolerability of BIO-C (micronized Silymarin) as a galactagogue,” Acta Biomed, vol. 79, no. 3, pp. 205–210, Dec. 2008.

[8] G. Sarici, S. Cinar, F. Armutcu, C. Altinyazar, R. Koca, and N. S. Tekin, “Oxidative stress in acne vulgaris,” J Eur Acad Dermatol Venereol, vol. 24, no. 7, pp. 763–767, Jul. 2010, doi: 10.1111/j.1468-3083.2009.03505.x.

[9] L. E. Craker and J. E. Simon, Herbs, Spices, and Medicinal Plants: Recent Advances in Botany, Horticulture, and Pharmacology. Psychology Press, 1992.

[10] “Effects of Oral Antioxidants on Lesion Counts Associated with Oxidative Stress and Inflammation in Patients with Papulopustular Acne.” Accessed: Apr. 26, 2024. [Online]. Available: https://www.longdom.org/open-access/effects-of-oral-antioxidants-on-lesion-counts-associated-with-oxidative-stress-and-inflammation-in-patients-with-papulopustular-acne-2155-9554.1000163.pdf

[11] K. P. Devi, D. S. Malar, N. Braidy, S. M. Nabavi, and S. F. Nabavi, “A Mini Review on the Chemistry and Neuroprotective Effects of Silymarin,” Curr Drug Targets, vol. 18, no. 13, pp. 1529–1536, 2017, doi: 10.2174/1389450117666161227125121.

[12] F. Galhardi, K. Mesquita, J. M. Monserrat, and D. M. Barros, “Effect of silymarin on biochemical parameters of oxidative stress in aged and young rat brain,” Food Chem Toxicol, vol. 47, no. 10, pp. 2655–2660, Oct. 2009, doi: 10.1016/j.fct.2009.07.030.

[13] “Silymarin ameliorates memory deficits and neuropathological changes in mouse model of high-fat-diet-induced experimental dementia - PubMed.” Accessed: Apr. 26, 2024. [Online]. Available: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24866499/

[14] C. E. Kazazis, A. A. Evangelopoulos, A. Kollas, and N. G. Vallianou, “The therapeutic potential of milk thistle in diabetes,” Rev Diabet Stud, vol. 11, no. 2, pp. 167–174, 2014, doi: 10.1900/RDS.2014.11.167.

[15] L. Voroneanu, I. Nistor, R. Dumea, M. Apetrii, and A. Covic, “Silymarin in Type 2 Diabetes Mellitus: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials,” J Diabetes Res, vol. 2016, p. 5147468, 2016, doi: 10.1155/2016/5147468.

[16] “The therapeutic potential of milk thistle in diabetes - PubMed.” Accessed: Apr. 26, 2024. [Online]. Available: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25396404/

[17] “Antiosteoclastic activity of milk thistle extract after ovariectomy to suppress estrogen deficiency-induced osteoporosis - PubMed.” Accessed: Apr. 26, 2024. [Online]. Available: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23781510/

[18] N. A. El-Shitany, S. Hegazy, and K. El-Desoky, “Evidences for antiosteoporotic and selective estrogen receptor modulator activity of silymarin compared with ethinylestradiol in ovariectomized rats,” Phytomedicine, vol. 17, no. 2, pp. 116–125, Feb. 2010, doi: 10.1016/j.phymed.2009.05.012.