Žalúdočné vredy: Keď žalúdok volá o pomoc

Pálenie, bolesť v nadbrušku alebo nevoľnosť po jedle môžu byť varovné signály žalúdočných vredov. Toto ochorenie tráviaceho traktu vzniká narušením sliznice žalúdka a môže viesť k vážnym komplikáciám. Čo vredy spôsobuje, ako ich rozpoznať a čo pomáha pri ich liečbe aj prevencii?

blízky-záber-na-muža-ktorý-trpí-bolesťou-brucha

Čo sú žalúdočné vredy?

Žalúdočné vredy sú defekty sliznice žalúdka alebo dvanástnika (začiatočná časť tenkého čreva), ktoré vznikajú vtedy, keď agresívne žalúdočné kyseliny narušia ochrannú bariéru sliznice. Táto bariéra za normálnych okolností chráni stenu žalúdka pred vlastnou tráviacou šťavou, ale keď je narušená, dochádza k poškodeniu a následne k tvorbe vredov. Menej známym faktom je, že vredy sa môžu objaviť aj v pažeráku alebo na mieste po operácii žalúdka. Najčastejšie sa však stretávame s vredmi žalúdočnými a dvanástnikovými.

Príčiny žalúdočných vredov

Vznik žalúdočných vredov je dôsledkom nerovnováhy medzi agresívnymi faktormi, ktoré pôsobia na žalúdočnú sliznicu, a obrannými mechanizmami, ktoré ju majú chrániť. Za normálnych okolností chráni stenu žalúdka silná vrstva hlienu a hydrogénuhličitanov, ktorá zabraňuje tomu, aby ju narušila vlastná kyselina chlorovodíková. Ak však dôjde k oslabeniu tejto ochrany alebo k nadmernej tvorbe kyseliny, môže sa vytvoriť vred. Aké sú však príčiny?

  • Helicobacter pylori – Jedna z najčastejších príčin žalúdočných aj dvanástnikových vredov. Táto špirálovitá baktéria kolonizuje sliznicu žalúdka a spôsobuje chronický zápal, ktorý narúša ochrannú vrstvu hlienu.
  • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) – Pravidelné užívanie liekov ako ibuprofén, aspirín alebo naproxén môže viesť k poškodeniu žalúdočnej sliznice. Tieto lieky znižujú tvorbu prostaglandínov, ktoré sú dôležité pre udržanie ochrannej bariéry žalúdka.
  • Chronický stres Stres zvyšuje produkciu žalúdočnej kyseliny a zároveň oslabuje obranyschopnosť sliznice. Dlhodobé psychické napätie môže byť významným spúšťačom alebo zhoršujúcim faktorom, aj keď samo o sebe nie je priamou príčinou. Preto sa často hovorí o žalúdočných vredoch zo stresu.
  • Fajčenie – Nikotín nielen zvyšuje kyslosť žalúdočného prostredia, ale aj spomaľuje hojenie sliznice a zvyšuje riziko opätovného výskytu vredov. U fajčiarov je taktiež vyššia pravdepodobnosť komplikácií, ako je krvácanie alebo perforácia.
  • Nadmerná konzumácia alkoholu – Alkohol dráždi a oslabuje žalúdočnú výstelku, pričom zároveň podporuje zvýšenú sekréciu kyseliny. Ľudia, ktorí pravidelne konzumujú väčšie množstvo alkoholu, sú náchylnejší na vznik vredov a ich komplikácií.
  • Nepravidelná a nevhodná strava – Konzumácia veľkého množstva tučných, vyprážaných alebo korenených jedál, dlhé hladovanie, prejedanie sa aj konzumácia jedla tesne pred spaním môže negatívne ovplyvniť rovnováhu v tráviacom systéme.

Príznaky vredovej choroby

Príznaky žalúdočných vredov môžu byť nenápadné, spočiatku ľahko zameniteľné s bežnými tráviacimi ťažkosťami. Niektoré sa objavujú len občas, iné sú trvalé a zhoršujú sa bez liečby. Pri akých komplikáciách spozornieť?

  1. Bolesť v nadbrušku – Typicky ide o tupú, pálivú alebo bodavú bolesť pod hrudnou kosťou. Často sa objavuje nalačno, po jedle alebo v noci.
  2. Pálenie záhy – Intenzívny pocit pálenia v oblasti žalúdka alebo za hrudnou kosťou, niekedy vystreľujúci až do krku.
  3. Nevoľnosť a zvracanie – Ak sa v zvratkoch objaví krv, je potrebné okamžite vyhľadať lekára.
  4. Nadúvanie a pocit plnosti – Tento pocit plnosti býva sprevádzaný tlakom v bruchu a zvýšenou plynatosťou.
  5. Bolesť dvanástnika – Ak je vred umiestnený v dvanástniku, bolesť sa často objavuje ráno, nalačno alebo niekoľko hodín po jedle.
  6. Zmena stolice – Vredy môžu spôsobovať tmavé, dechtové stolice v dôsledku krvácania do tráviaceho traktu.
  7. Zvýšená citlivosť na niektoré jedlá – Ľudia s vredovou chorobou bývajú citlivejší na kyslé, pikantné, tučné alebo vyprážané potraviny.

mladá-žena-sedí-na-gauči-s-bolesťou-brucha-a-pocitom-na-zvracanie

Komplikácie neliečených vredov

Ak žalúdočné vredy nie sú správne diagnostikované a liečené, môžu viesť k vážnym komplikáciám. Najčastejšou z nich je krvácanie, ktoré môže byť skryté aj masívne a viesť k chudokrvnosti. Ďalšou komplikáciou je perforácia, teda prederavenie steny žalúdka alebo dvanástnika, keď dochádza k úniku obsahu tráviaceho traktu do brušnej dutiny, čo je život ohrozujúci stav vyžadujúci urgentný chirurgický zákrok. Neliečené vredy tiež zvyšujú riziko vzniku jaziev a zúženia tráviacej trubice, ktoré môžu spôsobiť problémy s prehĺtaním alebo chronické vracanie.

Diagnostika žalúdočných vredov

Základným nástrojom na diagnostiku vredovej choroby je gastroskopia, endoskopické vyšetrenie hornej časti tráviaceho traktu, ktoré umožňuje lekárovi vizuálne zhodnotiť stav sliznice a prípadne odobrať vzorky na biopsiu. Ďalšími diagnostickými metódami sú testy na prítomnosť Helicobacter pylori (dychový test, krvný test, test zo stolice) a zobrazovacie vyšetrenia, ako je RTG s kontrastnou látkou. Diagnostika sa zameriava nielen na potvrdenie samotného vredu, ale aj na zistenie jeho pôvodu a rozsahu, čo je kľúčové pre správnu liečbu.

Diéta pri žalúdočných vredoch

Strava hrá pri liečbe žalúdočných vredov úplne zásadnú úlohu. Aj ten najúčinnejší liek na žalúdočné vredy nebude fungovať tak, ako má, pokiaľ pacient pokračuje v zlých stravovacích návykoch. Po akých jedlách siahnuť?

  • Ľahko stráviteľné jedlá – Prednosť majú potraviny, ktoré sú mäkké, varené, dusené alebo pečené bez tuku. Napríklad zemiaky, ryža, varená zelenina, banány, jablká bez šupky alebo biele pečivo.
  • Časté a pravidelné jedlá – Namiesto troch veľkých porcií denne je vhodné rozdeliť jedlo do piatich až šiestich menších dávok. Prázdny žalúdok môže zvyšovať bolesť a pocit pálenia, preto je dôležité nenechávať ho dlho hladný.
  • Mliečne výrobky – Je potrebné sledovať individuálne reakcie a zvoliť formu mliečnych výrobkov, ktorá nespôsobuje problémy, často sú lepšie tolerované kyslomliečne produkty.
  • Obmedzenie vyprážaných a tučných jedál – Mastné potraviny spomaľujú vyprázdňovanie žalúdka a môžu spôsobiť tlak, pálenie alebo nevoľnosť. Strava by mala byť čo najmenej tučná.
  • Vyhýbanie sa ostrému koreniu – Štipľavé, kyslé alebo výrazne korenené jedlá (napr. chilli, ocot, cesnak, surová cibuľa, korenie) môžu výrazne zhoršiť príznaky. Diéta pri vredoch by mala byť jemná, skôr neutrálna a bez silného dochucovania.

usmievavá-žena-varí-v-kuchyni

Prevencia žalúdočných vredov

Prevencia je v prípade vredovej choroby rovnako dôležitá ako samotná liečba. Základom je eliminácia hlavných rizikových faktorov, teda predovšetkým obmedzenie užívania NSAID liekov bez odporúčania lekára, zdravá a pravidelná strava, dostatok spánku, zvládanie stresu a primeraná fyzická aktivita. Vhodný životný štýl a vedomý prístup k vlastnému telu sú najlepšou zbraňou proti návratu problémov.

Aké výživové doplnky môžu pomôcť?

Výživové doplnky nie sú náhradou liekov na žalúdočné vredy, no môžu byť skvelým podporným nástrojom v rámci komplexnej starostlivosti o tráviaci systém. Správne zvolené prípravky pomáhajú chrániť sliznicu žalúdka, urýchliť jej hojenie, zmierniť zápal, podporiť regeneráciu a dokonca aj obmedziť množenie škodlivých baktérií.

  • Sladké drievko (DGL) Deglycyrrhizovaný extrakt zo sladkého drievka (DGL) je upravená forma bežného sladkého drievka, z ktorého bola odstránená zložka spôsobujúca zvýšený krvný tlak. DGL podporuje tvorbu ochranného hlienu v žalúdku, chráni sliznicu pred kyselinami a má prirodzene protizápalový účinok.
  • L-glutamín Táto aminokyselina je základným stavebným kameňom pre obnovu buniek sliznice tráviaceho traktu. Pomáha hojiť mikroskopické poranenia a zvyšuje odolnosť steny žalúdka voči kyselinám.
  • Probiotiká Kvalitné probiotiká pomáhajú obnoviť zdravú mikrobiálnu rovnováhu v črevách, čo má nepriamy vplyv aj na zdravie žalúdka. Niektoré kmene navyše priamo inhibujú rast Helicobacter pylori a tým znižujú riziko vzniku vredov.
  • Lion’s Mane – Táto huba má nielen neuroprotektívne, ale aj silne regeneračné účinky na sliznice. Podľa štúdií dokáže zmenšovať existujúce vredy, podporuje obnovu poškodenej tkaniny a pomáha obnoviť integritu sliznice. Zároveň znižuje stres a upokojuje nervový systém, čím pôsobí dvojitým účinkom, telesne aj psychicky.
  • Chaga – Adaptogénna huba s mimoriadne silnými antioxidačnými vlastnosťami. Chráni žalúdočnú sliznicu pred oxidačným stresom, znižuje zápalovú reakciu a môže napomáhať v boji proti infekcii Helicobacter pylori.

##PRODUKT## https://www.natima.sk/natios-premium-probiotic--probiotika-s-fos--10-miliard-cfu--10-kmenov--60-veg-kapsul/

##PRODUKT## https://www.natima.sk/swanson-dgl-deglycyrrhizinovany-extrakt-z-korena-sladkeho-drievka--385-mg--180-zuvacich-tabliet/

##PRODUKT## https://www.natima.sk/natios--lion-s-mane-extract--500-mg--30--polysaccharides--90-veganskych-kapsul/

##PRODUKT##  https://www.natima.sk/natios-chaga-extract--500-mg--40--polysaccharides--90-veganskych-kapsul/

Vedomá starostlivosť o žalúdok je viac než len úľava od bolesti

Žalúdočné vredy sú vážne, ale dobre liečiteľné ochorenie, ak sú včas rozpoznané a adekvátne riešené. Kombinácia modernej medicíny, správnej výživy, vhodných výživových doplnkov a zdravého životného štýlu ponúka cestu, ako ťažkosti výrazne zmierniť alebo sa im úplne vyhnúť. Dôležité je počúvať svoje telo, nepodceňovať varovné signály ako bolesť dvanástnika alebo pálenie záhy a nebáť sa vyhľadať odbornú pomoc. Vedomá starostlivosť o trávenie totiž nie je len kľúčom ku zdravému žalúdku, je cestou k celkovej fyzickej aj psychickej pohode.

Čo vám na vredy odporučia iné slovenské články?

  • Pilulka.skŽalúdočné vredy: príčiny, príznaky a liečba
    Článok súhrnne popisuje peptické vredy ako ochorenie spôsobené disbalansom medzi agresívnymi faktormi (kyselina, pepsín, baktéria Helicobacter pylori) a obrannými mechanizmami sliznice. Uvádza, že kľúčové je správne dávkovanie liekov znižujúcich sekréciu kyseliny, antibiotiká na eradikáciu helikobaktérie a probiotiká na obnovenie mikroflóry. Doporučuje tiež režimové opatrenia – pravidelné jedlá, vyhýbanie sa alkoholu a fajčeniu, a sledovanie tela pri príznakoch recidívy. (https://www.pilulka.sk/zaludocne-vredy-priciny-priznaky-a-liecba)
  • Symptomy.skŽalúdočné vredy – príznaky a liečba
    Lenka Klabochová upozorňuje, že vredy nemožno brať na ľahkú váhu, pretože ak prerastú do hlbších vrstiev steny, hrozí perforácia a krvácanie, prípadne postihnutie susedných orgánov. Medzi hlavné príznaky patria pálenie a rezanie v hornej časti brucha, nevoľnosť, nechutenstvo a niekedy aj krv v stolici. Liečba zahŕňa protizápalové lieky, inhibítory protónovej pumpy, eradikáciu Helicobacter pylori, probiotiká a diétu s nízkym podielom dráždivých potravín.
    (https://www.symptomy.sk/zaludocne-vredy)
  • Zdravie.pluska.skPotraviny, ktoré pomôžu so žalúdkovými vredmi za 3 dni
    V článku nájdete tipy na rýchlu úľavu: odporúča sa zaradiť do jedálnička čučoriedky, ktoré obsahujú polyfenoly podporujúce hojenie sliznice, zázvor s protizápalovým účinkom a brokolicu bohatú na sulforafán. Ďalej sa spomína striedanie teplých a studených obkladov na zmiernenie bolesti a pitie ústnych rehydratačných roztokov na doplnenie elektrolytov. Dôležité je tiež vylúčiť korenené a mastné jedlá a namiesto toho konzumovať ľahko stráviteľné bielkoviny, napr. králičie či kuracie mäso. (https://zdravie.pluska.sk/zdravy-zivot/zaludocnymi-vredmi-zatocia)

Zdroje:

  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/peptic-ulcer/symptoms-causes/
  2. https://www.aafp.org/pubs/peptic-ulcer-disease-h-pylori-infection/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/
  4. https://www.healthline.com/nutrition/stomach-ulcer-remediestomach-ulcer-remedies/
  5. https://zdravovek.eu/cs/zaludecni-vredy/
  6. https://zena.pravda.sk/zdravy-zivot/mate-nabeh-na-zaludocne-vredy-dajte-zbohom-mlieku/

##AUTOR##KATEŘINAT

##BLOG## https://www.natima.sk/blog/trapi-vas-palenie-zahy--tipy-na-okamzitu-ulavu/

##BLOG## https://www.natima.sk/blog/naduvanie-a-plynatost--najlepsie-bylinky-a-prirodne-doplnky--ktore-pomozu/

##BLOG## https://www.natima.sk/blog/zapcha--rychla-ulava-a-jednoduche-tipy-na-prevenciu/

##BLOG## https://www.natima.sk/blog/hnacka--priciny--priznaky-a-ucinna-pomoc-v-spravny-cas/

##BLOG## https://www.natima.sk/blog/zivot-so-syndromom-drazdiveho-creva--priznaky--liecba-a-tipy-na-stravu/