Prečo je užívanie Macy také prospešné?

MACA - zázračná rastlina Južnej Ameriky

V dnešnej dobe, keď existuje toľko možností, sa rôzne pomôcky na obchádzanie chorôb, zlepšenie zdravia a výkonnosti stali z dlhodobého hľadiska samozrejmosťou. 

Maca Bio prášekBylina, na ktorú sa zameriame v dnešnom článku, ponúka množstvo výhod nielen pre mužov a ženy, ktorí sú aktívnymi športovcami, ale svojich priaznivcov si nájde v celej populácii. Nie je veľa prípravkov, ktoré majú takú širokú škálu účinkov na ľudský organizmus. 

Maca peruánska, inak známa ako peruánsky ženšen, sa v posledných rokoch stala veľmi populárnou na celom svete. Pochádza z Peru a rastie vo vyšších nadmorských výškach v Andách. Je to krížovitá zelenina a je podobná napríklad našej brokolici, karfiolu, kapuste alebo kelom. Jedlou časťou tejto rastliny je najmä koreň, ktorý je sfarbený do rôznych odtieňov od čiernej po bielu. Práve tento koreň sa používa ako doplnok stravy alebo liek. Koreň sa buď vysuší a následne rozomelie na prášok, čo je najbežnejšie použitie, alebo sa ďalej používa ako extrakt v kapsulách alebo tekutých prípravkoch.

Samotná chuť macy je veľmi výrazná a väčšine ľudí nemusí byť príliš sympatická. Jej chuť by sa dala opísať ako zemitá alebo orechová. Ak sa vám nepáči jej chuť, môžete ju veľmi ľahko primiešať do svojho obľúbeného nápoja, smoothie, proteínu alebo dokonca jogurtu a jej prítomnosť si takmer nevšimnete. Môže sa používať aj ako prísada do potravín alebo na pečenie. 


Ale prečo je užívanie Macy také prospešné?

1. Zvýšenie libida 

Maca sa používa ako prírodná viagra, má pozitívny vplyv na sexualitu a zvyšuje libido. 

V jednej štúdii z roku 2002 sa zistilo, že u mužov, ktorí pravidelne užívali 1,5 až 3 gramy maca denne, sa zvýšilo libido v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá dostávala placebo. 

Odkaz na štúdiu TU

2. Zníženie erektilnej dysfunkcie

Maca má pozitívne účinky aj na osoby, ktoré trpia erektilnou dysfunkciou (skrátene ED, inak známa ako impotencia). V štúdii z roku 2009 začali muži, ktorí trpeli miernymi príznakmi ED, užívať 2,4 gramu maca denne počas 3 mesiacov a ukázalo sa, že táto skupina zaznamenala obrovský nárast sexuality v porovnaní so skupinou, ktorá užívala len placebo. 

Odkaz na štúdiu TU.

3. Zvýšenie plodnostibaby-1299514_1280

Maca sa používa na zvýšenie plodnosti nielen u mužov, ale aj u žien. U mužov sa zistilo, že zlepšuje kvalitu a počet spermií u plodných aj neplodných mužov. 

Odkaz na štúdiu TU.

4. Pozitivní vliv na testosteron

Zvyšuje množstvo dehydroepiandrosterónu (DHEA), čo je steroidný hormón produkovaný v nadobličkách. Je to najrozšírenejší steroidný hormón v ľudskom tele a jeho produkcia sa v priebehu rokov znížila až o 90 %.  

5. Zvýšenie výkonu a vytrvalosti 

Niektorí profesionálni športovci užívajú macu na podporu vytrvalosti a zvýšenie energie. Má pozitívny vplyv na krvný obeh a zlepšuje prísun živín do svalov po cvičení, čím tiež urýchľuje regeneráciu. 

slunce6. Zlepšenie nálady

Maca obsahuje flavanoidy, o ktorých je známe, že účinne bojujú proti úzkosti a môžu tak pôsobiť ako antidepresívum. Je teda veľmi vhodná aj pre ľudí, ktorí majú veľa starostí nielen v práci, ale aj doma, alebo prechádzajú životnou krízou.  Štúdia z roku 2015 ukázala, že maca znižuje príznaky depresie a úzkosti. 

Odkaz na štúdiu TU.

7. Zníženie krvného tlaku

Tým, že maca pozitívne ovplyvňuje prietok krvi v ľudskom tele, pomáha tiež rozširovať žily a znižovať krvný tlak. Je teda vhodný aj pre osoby s vysokým krvným tlakom, ktorým nevyhovujú klasické lieky.

8. Zníženie škodlivých účinkov slnečného žiarenia

V skoršej štúdii na zvieratách sa zistilo, že koreň maca môže pomôcť chrániť pred škodlivým UV žiarením. Ďalšia štúdia zistila, že extrakt z listov maca pomáha proti tvorbe škodlivých buniek po spálení slnkom.

Odkazy na štúdiu TU 1 a TU 2

9. Bojuje proti voľným radikálom

Pomáha pri produkcii prírodných antioxidantov, ako je glutatión a superoxiddismutáza. Antioxidanty, ktoré pomáhajú v boji proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú bunky v tele. Niektorí ľudia veria, že antioxidanty pomáhajú v boji proti chorobám, ako sú srdcové choroby a rakovina. 

10. Zmierňuje následky menopauzy 

Existuje teória, že koreň maca pomáha vyrovnávať hladiny hormónov estrogénu. 

11. Zlepšuje pamäť a schopnosť učiť sa 

Zistilo sa, že dokáže pomôcť pri liečbe Alzheimerovej choroby. Bohužiaľ, zatiaľ sa uskutočnil len pokus na zvieratách a nie je úplne isté, či bude mať rovnaké účinky aj na ľudí. 

vitaminsOkrem všetkých pozitív je koreň maca veľmi bohatý aj na výživové látky. Obsahuje najmä sacharidy (takmer 80 g na 100 g), ale aj bielkoviny, vlákninu, vitamín C a látky ako draslík, horčík, meď, železo a mangán, ako aj ďalšie stopové prvky.NATIOS Maca Extract, 5000 mg, Extra Strength

Maca od spoločnosti Natios poskytuje mimoriadne silnú porciu účinných látok bez ďalších plnív a éterov, takže ide o produkt s vysokou čistotou a vysokou účinnosťou. Obsahuje iba 100% čistý extrakt z koreňa Maca. Vďaka silnému extraktu už nemusíte užívať niekoľko kapsúl denne a premýšľať, či ste už užili svoju pravidelnú dennú dávku. V jednej kapsule máte všetku silu, ktorú Maca ponúka.

8345-1_natios-maca-extract--5000-mg--extra-strength--90-veganskych-kapslizobrazit SK

Autor článku:

Sebastian Beneš