Harmanček sa po stáročia využíva pri nespavosti, tráviacich ťažkostiach či zápaloch. Čo ho robí takým výnimočným a prečo ho potvrdzuje aj moderný výskum? Táto jemná bylina ukrýva prekvapivo silné účinky pre telo aj myseľ.
Čo je harmanček a prečo je taký obľúbený?
Harmanček pravý, latinsky Matricaria chamomilla, je jednoročná bylina z čeľade astrovité. Často býva zamieňaný s harmančekom rímskym (Chamaemelum nobile), ktorý má podobné účinky, ale botanicky ide o iný druh. Harmanček je obľúbený nielen pre svoju jemnú vôňu, ale predovšetkým pre všestranné využitie – od domáceho čaju po profesionálne kozmetické prípravky. Jeho schopnosť tíšiť bolesť, redukovať zápaly, uľavovať trávenie a upokojiť myseľ z neho robí jednu z najpoužívanejších liečivých rastlín vôbec.
Účinné látky harmančeka
Za pozoruhodné účinky harmančeka môžu predovšetkým jeho bioaktívne zložky. Ktoré?
- Chamazulén - Vzniká pri destilácii harmančeka, pôvodne je v rastline prítomný ako prekurzor matricínu. Má silné protizápalové a hojivé účinky, dáva harmančekovému oleju typickú modro-zelenú farbu.
- Bisabolol (α-bisabolol) - Prírodný alkohol s antibakteriálnymi, antivírusovými a protizápalovými vlastnosťami. Podporuje hojenie pokožky, regeneráciu tkanív a upokojuje podráždenú pokožku, využívaný aj v kozmetike.
- Flavonoidy (napr. apigenin, luteolin, quercetin) - Silné antioxidanty, ktoré chránia bunky pred oxidačným stresom a prispievajú k znižovaniu zápalových procesov. Apigenin má mierne sedatívny účinok, napomáha relaxácii a lepšiemu spánku.
- Kumaríny (napr. herniarín, umbelliferón) - Majú mierny antikoagulačný účinok (zrieďujú krv), pôsobia antimikrobiálne, protizápalovo a podporujú krvný obeh a hojenie.
Zdravotné účinky harmančeka
Harmanček nie je len voňavý doplnok večerného čaju, ale rastlina s prekvapivo širokým spektrom účinkov, ktoré potvrdzuje aj moderná veda. Pozrime sa teda bližšie na to, čo všetko harmanček dokáže.
Harmanček na zápal
Protizápalové účinky harmančeka sú jedny z najprebádanejších. Či už ide o zápal ďasien, pokožky alebo črevnej sliznice, harmanček pomáha znižovať opuch, bolesť a začervenanie. Harmančekový nálev či obklad zo sušeného harmančeka sypaného je skvelý pomocník pri liečbe zápalových ochorení pokožky, ako je ekzém, akné či atopická dermatitída.
Harmanček na žalúdok a trávenie
Účinky harmančekového čaju na trávenie potvrdzuje veda aj tradícia. Pomáha uvoľňovať kŕče, podporuje tvorbu žlče, zmierňuje nadúvanie a uľavuje pri pálení záhy. Harmančekový čaj na žalúdok je odporúčaný pri syndróme dráždivého tračníka aj ako podporná liečba pri vredoch a zápaloch žalúdka.
Harmanček na spanie a upokojenie
Flavonoid apigenin má schopnosť viazať sa na rovnaké receptory v mozgu ako benzodiazepíny – teda lieky na úzkosť a nespavosť. Vďaka tomu má harmanček jemné sedatívne účinky. Pitím harmančekového čaju pred spaním pomáha navodiť pokoj, zmierniť úzkosť a zlepšiť kvalitu spánku bez vedľajších účinkov.
Harmanček na rany a hojenie pokožky
Harmančekový odvar je obľúbený aj pri ošetrení drobných poranení, popálenín alebo podráždení pokožky. Bisabolol podporuje regeneráciu tkanív, pôsobí antibakteriálne a upokojuje svrbenie. Kvet harmančeka je používaný aj pri urýchlení hojenia jaziev.
Harmanček na zuby a výplach úst
Vďaka antiseptickému pôsobeniu je harmanček účinný aj pri bolestiach zubov alebo zápale ďasien. Výplach úst harmančekovým odvarom pomáha upokojiť podráždenie, zmierniť bolesť a urýchliť hojenie po stomatologických zákrokoch.
Harmanček v kozmetike
Harmanček je vyhľadávanou zložkou v kozmetických produktoch vďaka svojim upokojujúcim, hojivým a antioxidačným vlastnostiam. Je vhodný najmä pre citlivú alebo podráždenú pokožku, a preto je obľúbený v starostlivosti o deti aj dospelých.
- Krémiky a pleťové vody – pomáhajú upokojiť a regenerovať citlivú alebo podráždenú pleť.
- Šampóny s harmančekom – dodávajú vlasom lesk a pôsobia proti podráždeniu vlasovej pokožky.
- Prípravky proti starnutiu pleti – vďaka antioxidačným účinkom harmanček chráni pleť pred voľnými radikálmi.
- Harmančekové tonikum – vhodné pre problematickú pleť, napr. akné.
Formy použitia harmančeka
Harmanček je možné využívať v rôznych podobách – od tradičných čajov až po moderné kozmetické a liečebné formy. Každá varianta má svoje špecifické výhody a možnosti použitia.
- Sušený alebo sypaný harmanček – ideálny pre prípravu čajov, zábalov alebo kúpeľov.
- Harmančekový olej – vhodný na masáže, starostlivosť o pokožku a aromaterapiu.
- Esenciálny olej z harmančeka – veľmi silný, používa sa výhradne zriedený.
- Extrakt y, tinktúry a kapsule – dostupné v lekárňach pre vnútorné i vonkajšie použitie.
##PRODUKT## https://www.natima.sk/swanson-valerian--chamomile-hops--valeriana--harmancek-a-chmel-60-kapsul/
##PRODUKT## https://www.natima.sk/sonnentor-harmancek-bio-caj--porciovany-dvojkomorovy--14-4-g/
##PRODUKT## https://www.natima.sk/allnature-epsomska-sol--harmancek--1000-g/
Bezpečnosť a možné nežiaduce účinky
Harmanček je vo všeobecnosti považovaný za veľmi bezpečnú rastlinu, a to aj pre deti a seniorov. Napriek tomu existujú určité skupiny ľudí, u ktorých je potrebná zvýšená opatrnosť. U citlivých jedincov sa môže objaviť alergická reakcia – najmä ak trpia alergiou na iné rastliny z čeľade astrovité, ako je napríklad ambrózia. Pri aplikácii esenciálneho oleja je nutné vždy dodržať správne riedenie, aby nedošlo k podráždeniu pokožky. Tiež vnútorné užívanie koncentrovaných extraktov by malo byť konzultované s lekárom, najmä u tehotných a dojčiacich žien. Harmanček môže teoreticky ovplyvňovať účinnosť niektorých liekov, napr. antikoagulancií.
Prírodný poklad pre zdravie a krásu
Harmanček nie je len obyčajná rastlina – je to skutočný prírodný poklad. Vďaka svojmu bohatému chemickému zloženiu, jemnému účinku a širokému spektru využitia si právom zaslúži svoje miesto ako v domácej lekárničke, tak aj v modernej medicíne a kozmetike. Či už sa rozhodnete použiť harmanček na zápal, ako čaj na žalúdok, pri bolestiach zubov alebo ako pomocníka na spanie, môžete sa spoľahnúť na jeho účinnosť potvrdenú stáročiami používania aj modernou vedou.
O akých benefitoch harmančeka sa píše inde?
- Záhradkár - Článok opisuje, prečo by harmančekový čaj nemal chýbať v domácnosti. Zdôrazňuje jeho sedem hlavných výhod – zlepšuje spánok, upokojuje nervy, pomáha pri trávení, má protizápalové účinky, znižuje hladinu cukru v krvi, prospieva pokožke a vlasom, a zmierňuje kruhy pod očami. Harmanček je podľa článku prírodný zázrak s množstvom využití, ktorý denne pije milióny ľudí po celom svete. (https://zahradkar.pluska.sk/denne-vypije-milion-salok-harmacekoveho-caju-7-dovodov-preco-vam-nemal-chybat)
-
ZDRAVIE.sk - Článok pripomína, že harmanček je účinný prírodný liek, na ktorý mnohí neprávom zabúdajú. Obsahuje látky s protizápalovými, antibakteriálnymi a hojivými účinkami. Pomáha pri tráviacich ťažkostiach, nespavosti, migréne aj pri kožných problémoch. Využíva sa vnútorne vo forme čaju, ale aj zvonka na pleť či vlasy. Pravidelné používanie prináša množstvo zdravotných benefitov. Článok zdôrazňuje, že harmanček by mal byť súčasťou každej domácej lekárničky. (https://www.zdravie.sk/clanok/harmancek-prirodny-liek-na-ktory-nepravom-zabudame)
Zdroje:
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/
- https://www.spandidos-publications.com/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/
- https://www.sciencedirect.com/chamomile/
- https://medium.seznam.cz/hermanek/
- https://zdravie.pravda.sk/harmancek-kralom-medzi-bylinkami-je-jablko-zeme/
##AUTOR##KATEŘINAT
##BLOG## https://www.natima.sk/blog/prirodna-liecba-pcos--bylinky--vitaminy-a-zmeny-zivotneho-stylu/
##BLOG## https://www.natima.sk/blog/rozmarinovy-olej-na-vlasy--ake-ma-ucinky-a-ako-ho-spravne-aplikovat/
##BLOG## https://www.natima.sk/blog/drmek--zazrak-prirody-pre-hormonalnu-rovnovahu/
##BLOG## https://www.natima.sk/blog/lecitin--prirodny-elixir-pre-mozog--srdce-a-krasnu-pokozku/
##BLOG## https://www.natima.sk/blog/kolostrum--prirodna-imunita-v-jednej-davke/